петък, 28 март 2025 г.

80 БАЛЕРИНИ НА УГЪРЧИНСКА СЦЕНА

Културна хроника и ... балет

За около месец - от 18 февруари до 22 март, имаше шест културни събития в Угърчин. Повечето от тях са традиционни за това време на годината. Но се случиха и две неочаквани и нови - балетният спектакъл "Алиса в страната на чудесата" и Осмомартенският базар.

   На 16 март на нашата сцена, за първи път откакто е построена новата читалищна сграда преди 40 години, беше представен балетен спектакъл.  Представи го Студио за класически и модерен балет "Тиара" от гр. София, Спектакълът "Алиса в страната на чудесата" продължи час и половина и в него взеха участие 80 танцьори - деца и професионални балерини. Той беше показан неслучайно в Угърчин - ръководителят на студиото Нина Гачевска е кръвно свързана с нашия град и баба ѝ Даша не е единственият човек, с когото тя се познава тук. Съмненията, че едно такова изкуство няма да привлече достатъчно посетители в залата не се оправдаха - близо 300 зрители имаше в салона. 


  Освен това и времето беше с танцьорите - около 20 градуса навън и почти толкова вътре в залата /обикновено в средата на март в салона е около 10 градуса/. Това беше много важно за нормалното протичане на спектакъла, като се има предвид облеклото на балерините. Сред зрителите имаше и около десетина души от София, придружаващи децата. Както те, така и Нина Гачевска и екипът ѝ останаха приятно изненадани от условията, които им предложи читалището ни.



Текстове и снимки: Борислав ПАТАРИНСКИ

 

"Светиите" за 96-и път

   За 96-и път на 22 март в Угърчин се проведе пролетният празник "Светиите", организатор на който е Общината със съдействието на читалището ни. Макар да е стъпил на традицията, този празник и доста се е променил през годините. В него продължават да присъстват трационно народните песни и танци, но всяка година се вкарва и по нещо различно от предишната. 



Тази година празникът се състоя в читалището и на поляната пред него. Започна се с програма в читалищния салон с изпълнения на деца от детските градини на общината, училищата в Угърчин, Лесидрен и Кирчево, състави от читалищата в Угърчин, Кирчево и Драгана  и вокалната група "Чучулиги". 



После празникът продължи на поляната пред читалището. Близо два часа звучаха музиката и песните на оркестър "Калофер", в който една от солистките е угърчинката Надежда Джахова. Извиха се и хора. Известни кулинари от Угърчин, подпомогнати от ученици от кулинарната паралелка на училището в Угърчин, приготвиха и раздадоха на над двеста човека традиционната пъльовска яхния и курбан чорба. Във връзка с това на поляната бяха опънати и трапези. Пред входа на читалището беше организиран и базар от кулинарни и други изделия, приговени от ученици от СУ "Св. Св. Кирил и Методий". Изложени бяха и рисунки на децата от групата по рисуване към ОКБППМН.






На 3 март с трикольора начело

    И тази година в Угърчин отбелязахме Националния празник и 147 години от Освобождението на България от османско иго с ритуала по издигане на националното знаме в центъра на града и поднасяне на цветя пред паметника с имената на опълченците. След това в салона на читалището беше представена програма, посветена на празника. Тя беше подготвена от училището, но в нея се включиха и танцьорите ни от трите групи, както и вокална група "Чучулиги" към Общинската комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.



Осмомартенски базар

   По инициатива на нашата библиотекарка Милена Найденова и Дома за стари хора, по повод Международния ден на жената - 8 март,  в читалището на 6,7 и 8 март се организира базар на изделия, сътворени от сръчните ръце и творческата фантазия на жени от Угърчин и Киркова махала. Участничките в базара отчетоха инициативата като успешна и вече обмислят в скоро време да организират следващия базар.




Почит към Апостола

 
Тази година в два дни, на 18 и 19 февруари, в Угърчин отдадохме почит към паметта и делото  на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари ученици от СУ "Св. Св. Кирил и Методий" представиха кратка програма и бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча на горния площад в центъра на града. На следващия ден децата от детската градина сториха същото. И в двата дни присъстваха и граждани на възпоменанието.

Мартеници от Баба Марта

 

  Вече повече от 10 години читалищната Баба Марта, придружена от нейните "асистенти", за 1 март раздава мартеници в Угърчин. Тази година, след като обиколиха различни места в центъра на града, сред които бяха и Общината и Дома за стари хора,  пълната кошница с мартеници бързо се изпразни. Още на 16-я ден от март  обаче ги свалихме, защото тогава първият щъркел кацна в  гнездото на паметника в центъра на Угърчин и според традицията трябваше да ги  окачим на плодно дръвче.



сряда, 29 януари 2025 г.

КОДОВЕ НА ИДЕНТИЧНОСТ

НАШИ СТАРИ РОДОСЛОВИЯ НА ИЗЛОЖБА В СОФИЯ

В Националния антропологичен музей към Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българска академия на науките в София на 14 ноември 2024 г. беше открита авторската изложба "КОДОВЕ НА ИДЕНТИЧНОСТ" на главен асистент д-р Росен Гацин. В тази изложба са представени стари български родове, които са оставили трайна следа след себе си. Представени са  снимки и документи от семейните архиви на известни българи. Важна част от експозицията са автентични родословни дървета  и родови истории на фамилии от различни райони на България. Сред показаните родословни дървета има и две от Угърчин - на Пеловския и Койнинския род.

На Пеловския род, чиито представители има не само в Угърчин, са отделени няколко табла и витрини, в които са показани снимки, семейни документи и др., предоставени основно от Георги Пеловски от с. Дерманци. Показан е и смъртният акт на най.дълго живелия българин - 130-годишният Йончо Пеловски ог с. Лик. В едната от витрините обаче е поставен и ръженът, символ на Пеловци от Угърчин, снимка от първата родова среща тук преди 50 години, както и родословието на Пеловци в България. Пред входа на двете зали, в които е разположена изложбата, пък се намира родословното дърво на Пеловския род от Угърчин, нарисувано от Кольо Присадашки за първата среща на този род. Изложбата ще бъде закрита в края на месец януари.



Текст и снимки: Борислав ПАТАРИНСКИ

четвъртък, 23 януари 2025 г.

КОНЦЕРТИ, ТАНЦИ, ГОЩАВКИ, ЦИРКОВИ АРТИСТИ, КОЛЕДАРИ...

Културна хроника за посрещането на 2025 г. в Угърчин 

От края на октомври 2024 г. до 21 януари  2025 г. в Угърчин се случиха единадесет  културни събития.  За по-малко от три месеца – 11 на брой! Общината създаде организацията на повечето от тях, но имаше и такива, организирани от читалището или детска градина „Светулка”.  Читалището беше мястото, където се състояха половината от тях.

30 октомври  В едно от читалищните фоайета над 50 ученици имаха възможността да се запознаят с шахматната игра, показана по атрактивен начин от представители на шахматен клуб „Асеневци” от Велико Търново.

8 ноември  С концерт отбелязахме 130 години от създаване на читалището в Угърчин, 135 години - библиотека и 150 години от рождението на Вълчо Русковски. По подробна информация има в предишна наша публикация.

5 декември  Дядо Коледа и едно джудже, в присъствието на много угърчинци, запалиха светлините на елхата в центъра на Угърчин.

12 декември  Пред  децата от детските градини в общината артисти от Ловеч представиха в читалището пиеса за деца, в която свое място имаха и Дядо Коледа и Снежанка.

18 декември  По инициатива на Местната комисия за борба с противообществените прояви сред малолетни и непълнолетни и с участието на деца от детска градина „Светулка”, СУ „Св.Св. Кирил и Методий” и читалището се състоя коледен концерт на читалищната сцена. В концерта бяха включени и създадените през 2024 г. към Местната комисия групи по  пеене и латинотанци, а трета група по рисуване направи изложба на рисунки в читалището с коледно-новогодишно съдържание.

19 декември  Циркови артисти от цирк „Феникс” представиха своя програма на читалищната сцена с дресура на котки и гълъби, акробатични изпълнения, фокуси и др.

22 декември  При слънчево и приятно за декември време на горния площад в Угърчин  Ути Бъчваров отново демонстрира кулинарните си умения приготвяйки свинско със зеле и свински шишчета за всички присъстващи. Раздаде и много подаръци, които съдържаха наденица и други месни продукти. Музикалният фон на събитието осигури отново духовата музика от Етрополе.

24 декември  Читалищните Дядо Коледа и Снежанка раздадоха в над 25 домове в Угърчин подаръци на децата.

25 декември  Коледарите от читалището обиколиха по традиция домове в Угърчин, сред които и дома за стари хора,  и отправиха своите пожелания за здраве и плодородие.

31 декември  И тази година звуча музика, химна и Дунавското хоро в центъра на Угърчин при настъпването на Новата 2025 година, а присъстващите на площада чукнаха чаши с вино, осигурено от общината.

6 януари  С активното участие на Общината и отец Мартин от храма „Света Параскева” и тази година се отбеляза Йордановден. Близо 200 човека наблюдаваха ваденето на кръста от водите на река Каменица, до който пръв се добра Кирил Вълчев. На всички присъстващи бяха раздадени купички с топла супа. По традиция се изиграха и няколко хора, водени от танцьори при читалището ни.

21 януари По инициатива на певиците от вокална група „Угърчински славеи” в заведението „Под ореха” с традиционен ритуал, музика, песни и скромен обяд  беше отбелязан Бабин ден. На събитието присъстваха 33 жени от Угърчин и най-малко двама мъже.

Такива бяха коледно- новогодишните празници в Угърчин за посрещането на новата година . Спорна и честита 2025 година!











НА СНИМКИТЕ:

1. Първи стъпки към магията на шахматната игра.

2. Когато светна елхата.

3. Театралното  представление за децата от детските градини.

 4,5,6,7,8,9 и 10.  Моменти от коледния концерт.

11. Една от детските рисунки на коледната изложба.

12 и 13. Дресура на котки и акробатика на цирковия спектакъл.

14 и 15. Фотодуел и селфи с наденици по време на кулинарното шоу на Ути Бъчваров.

16. Дядо Коледа и Снежанка преди да потеглят на своята обиколка по домовете.

17. Коледарите в дома за стари хора.

18. Кирил Вълчев с току що изваденият от Каменица кръст.

19 и 20. На Бабин ден.