четвъртък, 20 октомври 2011 г.

ЛИТУРГИЯ И КУРБАН ЗА ЗДРАВЕ НА ПЕТКОВДЕН

На 15.10.2011 г. се състоя храмовият празник на църкавата „Света Петка” в гр.Угърчин. Беше отслужена литургия и направен курбан за здраве на всички угърчинци  с традиционната чорба и пъльовска яхния. Идеята бе на църковното Настоятелство. Те се надяват  да се намали високата  смъртност  в Угърчин, особено сред по-младите хора.

 
 
 

вторник, 11 октомври 2011 г.

Чорбаджии и кметове на Угърчин от 1780 г. до днес

ЧОРБАДЖИИ ПРЕЗ ТУРСКО РОБСТВО

1.Чорбаджи Колю Карапанчев (1780-1794)

2.Чорбаджи Радой Джабарски (1794-1820)

3.Чорбаджи Дико Шарковски (1820-1850)

4.Чорбаджи Стайко Голийковски (1850-1860)

5.Чорбаджи Божко (1860-1868)

6.Чорбаджи Йочо  Богданов  (1868-1870)

7.Чорбаджи Колю Мяшков (1870-1877)

8.Чорбаджи Пано Ст. Шойков (1877-1878)

Трима от най-дългогодишните  и  успешни кметове  на Угърчин

КМЕТОВЕ СЛЕД ОСВОБОЖДЕНИЕТО ОТ ТУРСКО РОБСТВО

1.Пело /п/Михайлов (03.1878-01.07.1894 и 01.11.1904-22.10.1905)

2.Данчо М. Коев (01.07.1894-01.12.1896 и 01.01.1899-01.01.1901)

3.Дико Нешев Шейредов (02.1897-21.09.1898)

4.Петър Михнев (21.09.1898-04.1899)

5.Кънчо Вълков Щрегарски (01.04.1899-01.06.1899)

6.Енчо Владов Владовски (01.01.1901-17.06.1901,24.10.1906-12.1913 и 09.1923-12.1924)

7.Петко Радоев Попов (01.01.1901-02.02.1902 и 22.10.1905-24.10.1906)

8.Никола Ст. Съботинов (02.07.1902-12.12.1902,09.1924-05.1926 и 07.1928-12.1928)

9.Иван Колев Пейков –Помака (12.12.1902-01.11.1904)

10.Вълчо Иванов Шишков (24.12.1913-06.1914)

11.Кочо Илиев Данов (06.1914-11.1918)

12.Нешо Нешев Диков (11.1918-03.1920)

13.Лазар Пенков Ненов (03.1920-07.1922)

14.Иван Кънчев Балевски (07.1922-14.10.1923)

15.Дико Стоянов Присадашки (05.1926-07.1928,12.1928-04.06.1932,06.10.1932-07.05.1933 и 15.06.1938-10.02.1941)

16.Колю Лалев  Шапков (04.04.1932-06.10.1932)

17.Васил Василев Узунов (07.05.1933-01.07.1933)

18.Гечо Стоянов Гечевски (01.10.1934-16.10.1934)

19.Иван Стойков Иванов (16.10.1934-16.03.1936)

20.Михайл Стойчев Павлов (16.03.1936-01.09.1936)

21.Сава Христов Савчев (01.09.1936-15.06.1938)

22.Ботю Пейчев Пейчевски (10.02.1941-02.03.1943)

23.Петко Вълчев Патарински (03.03.1943-01.07.1943 и 31.07.1944-09.09.1944)

24.Никола Петров Кюркчиев (01.07.1943-31.07.1944)

25.Печо Вълчев Терзиев (09.09.1944-01.01.1945)

26.Цачо Колев Щръблев (01.01.1945-01.10.1946)

27.Ботю Колев Пейков (01.11.1946-05.11.1947)

28.Стойко Ичев  Съботинов (05.11.1947-04.01.1951)

29.Йочо Колев Присадашки (15.02.1951-31.05.1951)

30.Лалю Илиев Богданов (15.06.1951-16.04.1959)

31.Петър Петков Ковачев (01.05.1959-30.08.1960)

32.Гачо Даков Герганов (01.09.1960-30.06.1971)

33.Георги Петков Ненов (01.07.1971-23.02.1983)

34.Дако Радоев  Рамчев (01.03.1983-01.03.1988)

35.Петър Начев Петров (01.03.1988-28.10.1991)

36.Милена Бочева Монова (28.10.1991-08.02.1995)

37.Таню Димитров Иков (08.02.1995-26.03.1995

38.Веселин Василев Русков (26.03.1995-05.11.1999)

39.Веселин Пенков Керински (05.11.1999-12.11.2003)

40.Валентин Стайков Вълчев (от 12.11.2003-2011)