събота, 30 март 2024 г.

ХРОНИКА НА ПРОЛЕТ 2024 С ЧЕТИРИ ТРАДИЦИИ

В рамките на малко повече от месец се случиха пет събития, четири от които се провеждат не за първи път по това време на годината. Последното от тях се състоя на 22 март  - пролетният празник "Светиите", който се отбелязва от най-дълго време - от 95 години.  Този празник, който от около 20 години е и общински, беше предшестван от други четири събития. Във всички тях свое участие имаше и читалището ни.

   Хронологично ще започнем с традиционното отдаване на почит към делото на Васил Левски на 19 февруари. 151-та годишнина от гибелта на Апостола тази година беше отбелязана с шествие на ученици от СУ "Св. Св. Кирил и Методий". То започна  от училището и завърши пред  паметната плоча за Левски на пл."Петър Балевски" в центъра на Угърчин. От името на Общината и присъстващите ученици и граждани бяха поднесени венци и цветя, а учениците представиха и художествена програма, посветена на делото на Васил Левски. Деца от детската градина също поднесоха цветя пред паметната плоча.


   На 25 февруари танцьорите ни бяха поканени  в художествената програма на едно традиционно събитие, в което досега не са участвали - Празника на сланината и греяната ракия в гр. Априлци. И макар, че те се изявиха в края на двудневния празник, посетен от над 35 000 души, с изпълнението си събраха овациите на многолюдна публика, останала до края на този празник. 

   На 1 март традиционно читалищната Баба Марта раздаде мартеници на различни места в Угърчин, както и пред сградата на Общината и в дома за стари хора. Този път тя беше съпровождана от двама Пижовци/близнаци/ и две Пенди.

   Националният ни празник и 146 години от Освобождението на България от Османско иго на 3 март също отбелязахме с традиционното вдигане на националното знаме в центъра на Угърчин и поднасяне на цветя пред паметника с имената на опълченците. По-късно танцьорите ни се включиха със свое изпълнение и в тържеството при Руската скала край Лесидрен.



   Тази година пролетният празник "Светиите" се състоя в две части. Първата беше преди обяд и бе свързана с изяви на местни изпълнители от читалищата в Угърчин, Кирчево, Микре, Голец и Драгана, както и от детските градини и училищата от общината.Общо 15 състави и индивидуални изпълнители се включиха в програмата, която продължи близо два часа. Втората част на празника беше вечерта - концерт на народните певици Петя Панева и Галина Димитрова  със съдействието на Митко Денев. И двете части на празника преминаха в салона на читалището. Времето навън беше слънчево, с цъфнали джанки, казанлъшки понички, продавани на четири сергии и щъркели, пристигнали седмица по-рано в своето гнездо на паметника.

   А финалът на празника и хрониката ни беше такъв: "Съпругът" щъркел слезе на следващия ден от гнездото на поляната пред читалището, забелязал недоядена порция понички и я отнесе на "жена си". Катеричката от близкия орех беше сторила нещо подобно, а врабците дояждаха останалото. Лек югозападен вятър носеше цвят от  прецъфтяващите джанки и мирис на пролет.






Текстове на снимките

1. Пролет над Угърчин

2 и 3 Възпоменанието за Левски

4 На сцената в гр. Априлци

5 Баба Марта с помощниците си

6 и 7 На 3 март в Угърчин

8 При Руската скала край Лесидрен

9 Танцьорите ни на 22 март

10 Нашата вокална група "Угърчински славеи" пя на пролетния празник

11 и 12 Петя Панева по време на концерта на 22 март 2024 г.

13 Певицата и водеща Галина  Димитрова

14. Поглед към читалищния салон на 22 март

Снимки: Община Угърчин, Цветина Бамбова и Борислав Патарински 

Няма коментари:

Публикуване на коментар