четвъртък, 3 февруари 2022 г.

ПОДЕМ МЕЖДУ ДВЕ КРИЗИ, 1920 - 1930

Важни събития в историята на Угърчин - част 12

Изглед към Угърчин - 1930 г. Вдясно се вижда първия етаж на новостроящата се общинска сграда.

 Второто десетилетие на ХХ век за България и в частност за Угърчин, започва с кризата след края на Първата световна война и подписания Ньойски договор, минава през управлението на земеделците на Александър Стамболийски, Деветоюнския преврат от 1923 г. и идването на власт на дясното правителство на проф. Александър Цанков, Септемврийското въстание - 1923 г. и последвалия терор, както отляво, така и отдясно, и един относително по-спокоен от политическа гледна точка период, след оттеглянето на Александър Цанков от властта през 1926 г. Но през 1929 г. започва първата голяма световна икономическа криза. За няколко години тази криза "удря спирачка" на започналия подем в някои области на обществения и икономически живот на страната ни. Подем, въпреки бурните политически борби  през това десетилетие.

   Но нека хвърлим поглед към някои събития, случили се по това време в Угърчин.

   През март 1920 г. Лазар Ненов наследява кметското място от Нешо Диков. Земеделците на Стамболийски са най-влиятелната политическа сила по това време и те са управляващи, както в страната, така и в Угърчин. Расте влиянието и на комунистическата партия, докато десните партии са в отстъпление.

1920 година

   На 1 септември  по инициатива на Общинския съвет и населението на  Угърчин се открива непълна гимназия с три класа, за директор на която е назначен К. Митев.

   Същата година е открита и скотовъдна станция.

Училище "Св. Св. Кирил и Методий" - 1920 г.

Учители пред училище "Васил Левски" около 1930 г.

1921 година

    Започва строителството на шосета, свързващи Угърчин със селата Дерманци, Каленик, Сопот.

    Създадено е спортното дружество "Спартак".

    Комунистите организират първомайска манифестация в Угърчин, за участието в която са изключени учениците Стоян Нешев и Йошо Цветков, а осем други са наказани от училищното ръководство.

Патаринския мост над р. Каменица - 20-те години

Никола Дончев Еков - ръководител на спортно дружество "Спартак" - 1921г.

Велосипедът в онези години е лукс.

1922 година

    На проведените през месец юли местни избори комунистите печелят мнозинство в Общинския съвет и издигат за кмет Иван Кънчев Балевски, който остава на този пост до октомври 1923 г.

    На 29 септември по инициатива на Общинския съвет и училищното настоятелство към училището е сформиран курс за неграмотни и малограмотни.

Угърчинско семейство
Фамилията Войникови на местността Скока

1923 година

    През тази година е открита първата аптека в Угърчин.

    На 22 септември вечерта край Угърчин на местността Бели камък се събират около 300 човека за участие в Септемврийското въстание, но не получават очакваната парола и се разотиват. Междувременно властта дакарва камионетка с картечница, с която се минава по главната улица и се стреля предупредително. Започват арести на комунистически активисти, които са организатори на неосъщественото въстание в Угърчин.

1924 година

    Открито е участъково агрономство в Угърчин.

    Създава се духовата музика.

    Дачо Шарков докарва  първия автомобил в Угърчин.

1926 година

    Койно Недялков от с. Абланица купува  автомобил "Форд" и с него започва първите пътнически превози, а също и пощата, от Угърчин до Ловеч и обратно. За свой помощник наема Атанас Коларов, също от Абланица.

    Кмет на Угърчин от октомври 1924 г. до май 1926 г. е Никола Стойков Съботинов, наследен от Дико Стоянов Присадашки, който с кратко прекъсване през 1928 г., остава кмет на Угърчин до юни 1932 г.

1927 година 

    На 16 януари е основана Популярна банка с 20 членове.

    В горния край на Угърчин е построено  начално училище "Васил Левски".

    През месец ноември е открито и Зимно земеделско училище.

1929 година

    По инициатива на учителя Иван Войников и подкрепен от учителите от трите училища "Св.Св. Кирил и Методий", "Отец Паисий" и "Васил Левски", на 22 март се организира Национална вечер за запазване на местните фолклорни традиции. Постепенно тя прераства в празника "Светиите", който се организира и до днес и през последните години е обявен за общински.

    През същата година е решено ученическата трапезария при основното училище да бъде преустроена в пансион за ученици от далечни махали.

    За времето от 1929 г. до 1932 г. учениците от основното училище и непълната гимназия представят на угърчинската публика 10 пиеси.

Поетът Найден Стефанов

    На 16 декември читалищното настоятелство е уведомено че Общинският съвет е взел решение да се строи читалищна сграда. Тя ще се строи заедно със сградата на Общината и двете ще бъдат свързани.

    Не е известно кога точно е взето решение и са започнали изкопните работи по корекция на коритото на река Каменица, но се предполага, че това е станало в края на  20-те години. Корекцията е предприета, за да се избегнат опасни наводнения и да се освободи пространство в центъра на Угърчин. Във връзка с това събитие ще публикуваме отделен съпътстващ материал.

   Почти в телеграфен стил ви информирахме за някои събития в историята на Угърчин през 20-те години на ХХ век - време на бурни политически промени по света и в България, дали своето отражение и върху живота в Угърчин.

    За изготвянето на този материал използвахме притурката на в. "Стремление" от 2005 г. "520 години с името Угърчин", брой 18 на в. "Друм" от 1988 г. и юбилейния сборник на читалището ни от 1936 г.

Корекция на коритото на р. Каменица

  Забележка. Тъй като неведнъж вече се е случвало   информация и снимки от този блог да бъдат използвани в публикации в други електронни и печатни издания, молим авторите на тези публикации да посочват източника, който са ползвали. 

    

Няма коментари:

Публикуване на коментар