Важни събития в историята на Угърчин - част 3
Един от периодите в историята на Угърчин, и то немалък, за който няма почти никаква информация, е времето от края на XVI до края на XVIII век. С не по-малка сила това важи разбира се и за периода XV - XVI век, но за това вече стана дума в предишната публикация. А тук ще разкажем за новото заселване на Угърчин през XVII и XVIII век. Наш основен източник отново е написаното от Никола Русковски в юбилейния сборник на читалището ни от 1936 г. и притурката на в. "Стремление" от 2005 година.
И на днешната сателитна карта на землището на Угърчин се виждат немалко гори.
През 1485 г. жителите на Угърчин са били пазачи на проход на важен път от Търново и Ловеч за Видин и София. Но през следващите векове изглежда нещата се променят и Угърчин остава встрани от главните пътища. Районът около Угърчин е бил слабо населен, имало е пасища, но една огромна част е била покрита с гори. И още в ония времена се оформя едно доста голямо землище, обхващащо територия до 10 км около Угърчин. Днес то продължава да е голямо - 135 000 дка. Тази територия и най-вече самият Угърчин, стават притегателно място за заселване на много непокорни на турската власт хора. През XVII - XVIII век тук се заселват хора, станали родоначалници на немалко от днешните угърчински родове. Освен няколкото най-стари родове - Пиянковски, Пашовски,Ичовски, Кележовски, Топузовски и Вълковски, които днес са на около 400 - 450 години, немалко от другите 184 родове в Угъчин са на около 250 - 300 години. Мнозина от родоначалниците на тези родове са непокорни българи, избягали от родните си места, след като са отмъстили на турци за поругана чест или непосилни данъци. Повечето от тях са от съседни балкански села, но има и от по-далечни места - от Южна България и дори от Македония.
Родоначалникът на Шойковския род Стойчо дошъл от с. Реселец, след като убил турчин, който се погаврил с честта на сестра му. Двама братя от с. Голяма Желязна убиват турчин, който им отнел воденицата, бягат в Угърчин и стават родоначалници на Джабарския род. Поп Стойко от с. Рибен убива турчин за защита на честта и живота си, избягал в Угърчин и става родоначалник на Папазовския род , от който произлизат после Кисовци, Крушовци, Луловци и др. Петко от с. Ломец убил турчин, след като се е погаврил с дъщеря му, заселва се в Угърчин и е родоначалник на Патаринския род. Друг жител на с. Ломец Съботин слага началото на Съботинчовския род, от който се разклоняват Дочовци, Гергановци, Вълковци, Йовински, Сираковци и др. Добри от Карловско убива турчин беглигчия, заселва се в Угърчин и е родоначалник на Коевския род. Тодор от Охрид бяга от отмъщение на албанци и се заселва в Троян, а единият от синовете му Цоко се установява в Угърчин - те слагат началото на Балевския род. Македонецът Краю, след като защитава семейната чест, бяга от родната си земя, зеселва се в Угърчин и е родоначалник на Голийковския род. Друг подгонен от турците македонец Богдан е родоначалник на Богдоновския род. От Македония са и родоначалниците на Пеловския и Щрегарския род. Родоначалниците на Кулинския род Георги и Петко дошли от с. Костенец, Софийско, а на Бамбовския род от Якоруда. Родоначалникът на Гечевския род Гечо бяга от колиби край Габрово...
В читалището ни има уникална изложба на родословни дървета на родовете на Угърчин.
Това са само част от хората, заселили се в Угърчин преди 250 - 300 години и станали родоначалници на много от родовете тук. Хора непокорни и свободолюбиви заради които наричали Угърчин хайдушко село. Но не защото е свърталище на разбойници, а защото е приютил хора, които не са търпели турчин да беснее над бащино им огнище, както пише Ботев. Отдалечеността на Угърчин от главните пътища, неизбродимите гори в района и това, че турското правосъдие тогава не е преследвало хора, ако те напуснат родните си места, е благоприятствало той да се превърне в притегателно място за тези хора. При тези обстоятелства, след почти пълното му изчезване в края на XVI век, за около 200 години Угърчин се превръща в едно от големите села в района, а през 1880 г. вече наброява 3316 жители.
Може би заради откъснатостта му от главните пътища, а и заради непокорното му население, Угърчин е подминат от опит да бъде ислямизирано населението му, както се случва с други съседни села по това време. Отделно османската власт заселва в района турци юруци. Така възниква и турското селище Махала Угърчин на около 10 км северно от Угърчин, което просъществува до Освобождението,
След 1790 г. централната власт в Османската империя отслабва. Предприемат се някои реформи, но започват и междуособни борби, които оставят еничарския корпус на собствената му съдба. Еничарите престават да бъдат една от главните опори на властта и тогава те се обръщат срещу самата нея. Еничарите формират разбойнически шайки, към които се присъединяват всякакви други хора. Пръскат се по села и градове. Грабежите, плячкосването и насилието стават основно тяхно занимание, от което най-много страдат обикновените хора. Настъпва така нареченото кърджалийско време, продължило близо 25 години. Но какво се е случило по това време в Угърчин ще разберете в следващата част.
(Следва продължение.)
Селището е "Угърчинска махала"-съставна част на с.Каленик от турско робство.
ОтговорИзтриванеИнтересно ми беше да прочета за един от най-старите родове, Ичовския. Мой пра-пра-прадядо, Дяно Ичов се е преселил в Голец към 1850 г. Оттам нататък, родът се нарича Дяновци. Чак сега откривам неговите корени. Бих желала да науча повече за Ичовци, но не знам откъде. 400 години в Угърчин е много впечатлително! Тази хронология по документи ли е или по устни предания?
ОтговорИзтриване