Читалищна хроника
Това заглавие загатва за част от културните събития в Угърчин от началото на годината, в които читалището ни имаше водеща роля. Но то не изчерпва всички изяви, в които взехме участие като организатор или съорганизатор през този период. По-надолу накратко ще разкажем за най-важните от тях.
Всичко започна със снежния Йордановден и ритуалното вадене на кръста от водите на река Каменица на 6 януари.. След като десетина момчета се хвърлиха в ледената вода и един от тях извади кръста, танцьорите ни изиграха няколко танца върху снега, като привлякоха и част от насъбралите се над 200 граждани.
На 14 февруари на празника Трифон Зарезан, отново танцьорите, на площада пред общината изпълниха танц с ритуални елементи, преди самото зарязване на лозите. Публиката хареса изпълнението с одобрителни аплодисменти.
На 19 февруари съвместно с Общината и сдружението на пенсионера "Цвятко Благоев" отбелязахме с прожекция на филм и поднасяне на цветя пред паметната плоча 146 години от гибелта на Васил Левски.
Баба Марта, с помощта на малките Пижо и Пенда, раздаде над 150 мартеници на 1 март. Освен Общината и Дома за стари хора, тя обиколи традиционно и други места, но включи в маршрута си и стана на механизаторите в края на Угърчин, където край огромен трактор малките Пижо и Пенда закичиха с мартеници няколко трактористи.
На 2 март Националният ни празник в Угърчин беше отбелязан по нетрадиционен начин в читалищния салон с рецитал и рок песни по текстове на Вазов, придружени със сцени, изпълнени в стила на театъра на сенките от танцьорите ни. После на площада под звуците на химна беше издигнато националното знаме и бяха поднесени цветя пред паметника, където са изписани имената на нашите опълченци.
На 3 март вечерта танцьорите ни представиха своя програма в с. Борима, посветена на Националния празник.
А на 19 март в Троян беше показан филмът "Песента на генерала", посветен на генерал Радой Сираков.
Може би най-значимото събитие от тази тримесечна хроника, в което читалището ни взе сериозно участие, беше пролетният празник "Светиите" на 22 март. Тази година се навършиха 90 години от началото му, поставено от угърчинските учители. През деня беше представена традиционната програма от изпълнения на състави от читалищата на общината, училищата и детската градина. Нашето читалище се представи с детска сценка. А вечерта от 17.30 ч. в едно от фоайетата беше открита фотоизложба със 130 снимки от празника, основно от 60-те и 70-те години на ХХ век. На откриването се събраха над 50 човека. Мнозина останаха изненадани, че тези снимки съществуват,а някои дори видяха себе си или свои познати на тях.
Но най-важната част на празника беше накрая. След откриването на изложбата последва юбилеен концерт. В него взеха участие 40 танцьори от танцов ансамбъл "Фаворит" и 26 певци и музиканти от Националното училище за фолклорни изкуства в Широка Лъка. Час и половина се редуваха танцови, певчески и музикални изпълнения. За пръв път пред угърчинската публика бяха представени девет танца наведнъж от нашите танцьори, някои от които за първи път. И всичките подготвени от танцовия ръководител Михаил Денев. Динамични и трудни за изпълнение, но интересни за гледане. Най-дългият от тях, "Пролетни игри", продължи 12 минути и в него се включиха от най-малките до най-големите танцьори. А между танците излизаха музикантите и певците от училището в Широка Лъка. Два кавала, две гайди, четири гъдулки, четири тамбури, контрабас, тъпан и... още толкова певци. И сред тях угърчинката Невена Джахова. Пя песни, но свиреше и на кавал, когато не пееше. А директорката на училището Стоянка Тенова, седнала на един стол близо до сцената, наблюдаваше своите възпитаници, диригента им и правеше снимки, които по-късно се появиха на сайта на училището.
Улисани в подготовката на тези празници, не забелязахме как пролетта дойде, с нея и щъркелите, а джанките дори прецъфнаха. След 20 дни е Цветница и лазарките ни вече се готвят да лазаруват. Но за това ще ви разкажем в следващата хроника. А колкото до настоящата - тя бе написана на 1 април, но в нея няма нищо измислено.
СНИМКИ: Петя КЪРДЖОВА и Борислав ПАТАРИНСКИ
Няма коментари:
Публикуване на коментар