сряда, 28 август 2019 г.

УГЪРЧИН - ГРАД ОТ 50 ГОДИНИ


ДВА ЮБИЛЕЯ 
Преди близо 80 години, на 25 декември 1939 г., в столичния вестник „Вечер” излиза статия от тогавашния народен представител за нашия район Петър Думанов под заглавие „Село Угърчин - най-голямото българско село”.
В нея той разказва, че Угърчин има 10 000 души население и е най-голямото село в България. Жителите на Угърчин по това време отглеждат 30 000 крави, овце и кози и произвеждат по 200 000 кг сушени сливи годишно, а общината, състояща се от Угърчин и Драгана, има бюджет 4 500 000 лева. След като прави един обзор на активния обществен и стопански живот на селото, авторът в края на статията пише, че е време след Кнежа и Червен Бряг и Угърчин да бъде признат за град. Но  минават още 30 години преди това да се случи.
Угърчин през 1940 г.
Междувременно на 9 септември 1944 г., с участието на партизански съединения и части от българската армия, след навлизане на Съветската армия на наша територия, е свалено правителството, което до този момент е  лоялен съюзник на хитлеристка Германия. Установява се управление на Отечествения фронт и страната ни започва война срещу доскорошните ни съюзници - германците. Започва и промяна на  политическата система, която води до установяване  на държавен социализъм за 45 години.  Коренно се променя животът на една голяма част от населението в страната ни. Променя се и самият Угърчин.
След проведената колективизация и създаването на трудово- кооперативното земеделско стопанство, в което започва да навлиза и все повече земеделска техника, една част от хората от Угърчин, както и от много други села, ангажирани в земеделието,  се ориентират към градовете и новооткриващите се промишлени предприятия, където и възнагражденията са по високи. Вследствие на това населението на Угърчин започва да намалява.  За да се забави този процес местното партийно и административно ръководство започват да работят за разкриване на промишлена дейност в селото. През 1966-67 г. се откриват  два цеха на ловешките предприятия „Велур” и „Тръбна мебел”. Имало е предложение да се изгради и завод за алуминиева дограма, но други  надделяват в съревнованието за този атрактивен обект. ТПК „Георги Димитров” извършва редица услуги на населението, има и каучуков цех към нея. А „Наркооп” осъществява търговската дейност в Угърчин. През 1957 г. е открита и Машинно-тракторна станция, в която броят на механизаторите постепенно се увеличава. Започва използването на самолети при пръскането на посевите с препарати. През 40-те и 50-те години е имало и Държавно земеделско стопанство, което се е занимавало основно с отглеждането на фиданки на плодни дръвчета. По-късно е закрито, а в изградените за него сгради се настанява цех „Тръбна мебел”.
Откритата през 1908 г. болница разширява дейността си. В средата на 60-те години в нея има родилно и хирургическо отделение. Отделно има и поликлиника и няколко зъболекарски кабинети.
От 20-те до средата на 60-те години на ХХ век в Угърчин е имало три основни училища и непълна гимназия до 1944 г., която от есента на същата година става пълна. Закрито е обаче земеделското училище с двегодишен курс на обучение, просъществувало около 17 години. На свой ред през 1968 г. гимназията бива закрита и на нейно място е открито средно политехническо училище по автотранспорт за подготовка на професионални шофьори и автомонтьори/по-късно, през 1981 г., гимназията отново е открита/. От 30-те до началото на 60-те години в Угърчин броят на учениците е бил над 1200, като после започва да намалява с намаляване на населението.
От 30-те години на ХХ век до 1969 г., а и след това, върви  строителство, което сериозно променя облика на Угърчин. Построени са много нови частни домове,  изградени са и редица обществени обекти. През 1940 г. е завършена сградата на училище „Отец Паисий” и мостът на река Лепетура. Изграден е и първият електротрансформатор за електрифицирането на Угърчин. През 1948 г. е изграден още един етаж на сградата на гимназията, тъй като стаите не достигат да поберат всички ученици/имало е по пет паралелки от един клас/. През същата година е построена сградата на фурната и банята и втори етаж над бюфета между сградите на читалището и  общината. А с дарения на хората е изграден паметникът на загиналите антифашисти, загиналите във Втората световна война и опълченците от Угърчин. През 50-те и 60-те  години върви активно строителство на стопански сгради за нуждите на ТКЗС и МТС. През 1964 г. е обновен центърът на Угърчин и е построена двуетажна сграда  за търговски цели. През втората половина на 60-те години се изгражда и лятно кино След 1957 г. за около десет години са изградени десетки километри водопровод и се извършва водоснабдяването на Угърчин. Работило се е основно на ръка като всички трудоспособни угърчинци, с доброволен труд, участват в прокарването на водопровода от землището на с. Голяма Желязна до Угърчин и в самото село. Около 1965 г. започва и първото асфалтиране на улици. В края на 60-те години започва строителството на нови халета за новооткритите производства,  на голяма административна сграда в центъра на Угърчин и на детската градина.
 

Открити са редовни автобусни линии до Ловеч, Плевен и София. През 1967 г. е създадена и таксиметрова служба с 8 леки и 2 товарни автомобила.
Развива се активен обществен и културен живот от читалището и училищата с подкрепата на местната  власт.
След всичко направено до този момент, през 1964 г. Угърчин е признат за село от градски тип, а на 27 август 1969 г., с Указ 828 на  Президиума на Народното събрание, обнародван в бр. 68 на „Държавен вестник” от 29.08.1969 г.,  са признати 35 села, сред които и Угърчин, за градове. Във вестника пише, че указът се издава „По случай 25-годишнината от победата на социалистическата революция в България”.   Населението на Угърчин към този момент е около 6000 жители. Кмет е Гачо Даков Герганов. Угърчин  и Ябланица са новите градове в тогавашния Ловешки окръг, който се препокрива с днешната Ловешка област.
Почти две години по-късно, на 1 юли 1971 г., след проведени избори на 27.07.1971 г., се е състояла първата учредителна сесия на Градския народен съвет. В него влизат 40 съветници. Те полагат клетва в присъствието на членове на бюрото на Градския комитет на БКП, ръководството на БЗНС, началници на учреждения и предприятия и др. Избран е  Изпълнителен комитет на Градския народен съвет от 7 души с председател Георги Ненов. Тъй като тогава общинската власт не се е деляла на законодателна и изпълнителна, Изпълнителният комитет на ГНС  е бил и оперативният орган, който е осъществявал административното ръководство на Угърчин, а председателят му се е явявал едновременно и кмет на града. Избрани са и 5 комисии, които да подпомагат дейността на Изпълнителния комитет.
Дотук проследихме какво е направено в Угърчин през един 30-годишен период, предшестващ признаването му за град. В отделен материал ще се спрем на 50-годишния период след като Угърчин става град.
 
40 ГОДИНИ ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА ОБЩИНА УГЪРЧИН
Преди 40 години по решение на тогавашното партийно и държавно ръководство на страната се образуват нови териториални  структури, наречени селищни системи или общини, които обхващат по няколко села около един  административен център, който обикновено е град. Самите общини са по-малки териториални единици в рамките на тогавашните окръзи. Една от тях в Ловешки окръг е и община Угърчин.
След проведени местни избори на 25.03.1979 г., на 28 март с.г. в салона на читалището в Угърчин е свикана първата учредителна сесия на новоизбрания Общински народен съвет. Той се е състоял от 95 общински съветници от всички населени места на общината. На тази сесия е избран Изпълнителен комитет от 11 човека с председател Георги Ненов, който изпълнява ролята и на кмет, тъй като тогава не е имало разделение на общинската власт на изпълнителна и законодателна.
Всички новоизбрани общински съветници са издигнати от името на Отечествения фронт. От тях 47 - членове на БКП, 17 - на БЗНС и 31 са безпартийни. 60 са мъже и 35 жени. На учредителната сесия са избрани и 6 комисии, които да подпомагат дейността на новия Общински народен съвет. Заседанията на съветниците са обикновено два пъти годишно - в началото на годината, когато се прави отчет за предходната година и се приема бюджетът за настоящата, и в средата на годината, когато се отчитат резултатите от полугодието и се набелязват мерки за изпълнение на приетите планове.
Водещата роля във всички дейности на територията на общината обаче, е на общинския комитет на БКП. Доминиращата роля на БКП като партия е заложена и в тогавашната конституция, макар да има още една партия - БЗНС. Затова без одобрението на общинския комитет на БКП нищо важно не може да се случи. Но въпреки това Общинският народен съвет и Изпълнителният му комитет не са бутафорни структури. Благодарение на тях партийните решения се превръщат в дела и те са в основата на реалния обществен и стопански живот на Угърчин по това време.
Освен общински съветници, на първата учредителна сесия полагат клетва 66 народни съветници в 11-те села, станали част от новата община Угърчин и 11 кметове на тези села. Избрани са   и 11 окръжни съветници от общината ни, които стават членове на Окръжния народен съвет в Ловеч.
В състава на новообразуваната община, освен Угърчин, влизат селата Лесидрен, Кирчево, Катунец, Микре, Голец, Драгана, Сопот, Каленик, Соколово, Славщица, Орляне и махалите Киркова и Василковска. Населението на общината по това време наброява 14 996 жители. Тя е на пето място по този показател в Ловешки окръг.
Територията на община Угърчин при създаването й е 569 036 дка, а обработваемата земя - 156 281 дка. През 1979 г. в общината е произведена промишлена продукция за 23 174 000 лева и селскостопанска - за 10 580 000 лева. Малко над 2 000 000 лева са отделените през тази година пари за строителство.
През изминалите 40 години от тогава много събития дадоха своето отражение върху живота на хората в нашата община - едни за хубаво, други за лошо, но равносметката ще я направим в друга наша публикация, защото има какво да се напише и то не е малко.
 
За изготвянето на този материал са използвани материали от архива на общината, читалищния архив и публикации във в. „Друм” от 1979 г.

събота, 3 август 2019 г.

УГЪРЧИН ТАНЦУВА НА ДАРДАНЕЛИТЕ


Почти по същото време, от 19 до 23 юли, друга група от 20 танцьори от ансамбъла ни участва в Турция, в гр. Чанаккале, намиращ се на пролива Дарданели, във Втория международен фолклорен фестивал "Троя". В този фестивал се бяха записали за участие 22 танцови и певчески състави от Турция, България, Румъния, Гърция, Сърбия, Молдова, Украйна, Полша, Иран и др. с над 1200 участници.
Изявите на участниците се състояха на 20 и 21 юли в градовете Чанаккале и Кепез, които са съседни. Те бяха предшествани от дефилета на танцьорите и певците в най-оживените части на двата града. Танцьорите ни бяха от всички възрасти, като най-малките пътуваха до Турция с придружители. За изявите на сцените на фестивала бяха формирани две групи. В гр. Чанаккале се представиха по-големите танцьори с "Пазарджишка копаница" и с динамичното си изпълнение предизвикаха овациите на многобройната публика.

Малките танцьори пък представиха своя танц "Покрай Дунав" на сцената в гр. Кепез и също получиха заслужени аплодисменти за изпълнението си. Преди да се качат на сцената обаче, по време на дефилето, проточило се на около километър по една от главните улици на града, те , без да ги е накарал някой нарочно, скандираха през цялото време "България, Угърчин!", като развяваха българското знаме.
 
За участниците във фестивала домакините предложиха организиране на посещение на древния град Троя, който отстои на 30 км от Чанаккале , а също двучасова обиколка на пролива Дарданели с кораб. По обратния път групата от Угърчин мина през Истанбул, където  се запозна с част от забележителностите на този огромен град.

Не на последно място трябва да се каже, че участието на танцьорите ни в тези два международни фестивала нямаше да е възможно без подкрепата на Община Угърчин, за което, както ръководството на танцовия ансамбъл, така и на читалището благодари!
 
 
 
 
Снимки: Цветина Бамбова, Вероника Иванова, Васил Патарински, Борислав Патарински   

"ФАВОРИТ" ТАНЦУВА В ИТАЛИЯ

БРАВО, "ФАВОРИТ"! Това прозвуча неведнъж на 2460 км от Угърчин в Южна Италия по повод представянето на нашите танцьори на фолклорния фестивал в Сасо ди Касталда от 11 до 19 юли. Те участваха във фестивала по покана на Европейската асоциация на фолклорните фестивали във Велико Търново, заради доброто им представяне миналата година на Старопланинския събор в старата ни столица. Думите "Браво "Фаворит" бяха чути и от устата на главния организатор на фестивала Пиерпаоло Албано.
Във фестивала взеха участие част от танцьорите ни, които бяха на възраст от 15 до 25 години, заради изискванията на европейската програма "Еразъм" по линия на която се организира. Те имаха две изяви - на 15 юли в Бриенца и на 17 юли в Сасо ди Касталда. И на двете места  се представиха много добре според думите на танцовия ръководител Михаил Денев, който беше начело на групата  и който обикновено е скъп на похвали. Самият Пиерпаоло Албано е останал приятно изненадан от играта на нашите момчета и момичета. Всъщност името "Фаворит" от Угърчин до този момент нищо не му е говорило. Но след видяното прегърнал  Михаил Денев и го  поздравил.
Домакинът се постара да създаде добри условия за пребивавенето на танцьорите ни на италианска земя и много често беше заедно с тях. Те посетиха близкия град Потенца и други места  около Пиньола, където бяха отседнали. А по време на пътуването към Италия и обратно имаха осемчасови престои във Венеция и Любляна.